DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1942326-0,20%
Hatay

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOĞU ZAMAN BİLDİRİMDE BULUNMUYOR 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOĞU ZAMAN BİLDİRİMDE BULUNMUYOR 

ABONE OL
22 Aralık 2023 18:36
SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOĞU ZAMAN BİLDİRİMDE BULUNMUYOR 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOĞU ZAMAN BİLDİRİMDE BULUNMUYOR

 

Sağlık çalışanlarının beyaz kod ile bir sonuç alınamayacağını düşündüğünü dile getiren Hatay Milletvekili, “Sözel ve fiziksel şiddete maruz kalan birçok sağlık çalışanımız beyaz kod başvurusu başlatmamaktadır. Bunun nedeni; yapılan beyaz kod başvurularının büyük oranda “kovuşturmaya yer yoktur” kararı neticesinde mahkeme sürecine taşınmamasıdır. Bu nedenle; sağlık çalışanları ve hekimler beyaz kod ile bir sonuç alınamayacağı inancını taşımaktadır. Hukuki sürecin başlamadığı beyaz kod başvurusu sayısı bazı yıllarda yüzde 80-90’ı bulmaktadır. Türk Tabipleri Birliği’nin açıklamalarına göre; özellikle sözel şiddete maruz kalan sağlık çalışanları, çoğu zaman bu konuda bildirimde bulunmamaktadır.” dedi.

 

NEDEN ŞEFFAF ŞEKİLDE PAYLAŞMIYORSUNUZ?

 

Hatay Milletvekili, Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle 5 adet soru yöneltti:

 

1) 2021,2022 ve 2023 yıllarında, her yıl ayrı ayrı açıklanmak üzere kaç beyaz kod başvurusu olmuştur?

 

2) 2021,2022 ve 2023 yıllarında, beyaz kod başvurularının kaçı kovuşturmaya yer yoktur diye karara bağlanmıştır? Kaç tanesi mahkemeye taşınmış ve kaç tanesinde cezai işlem uygulanmıştır?

 

3) Kovuşturmaya yer yoktur kararı verilerek kapatılan beyaz kod dosyalarında, İl Sağlık Müdürlüğü avukatlarının sorumluluğunda bulunan yeterli ve etkin dosya hazırlayamama, kanıtları düzgün toplayamama, ifade ve tutanak eksikliğine sebebiyet verme gibi faktörlerin ne derecede etkisi vardır?

 

4) Sözel ve fiziksel şiddete uğrasa dahi beyaz kod sonucunda bir yaptırım olmayacağını düşünen sağlık çalışanları ve hekimler için bir saha çalışması yapılmış mıdır?

 

5) Sağlık Bakanlığı özellikle son iki yılda neden beyaz kod verilerini şeffaf bir şekilde paylaşmamaktadır?

 

İVEDİ ŞEKİLDE SOMUT ADIMLAR ATILMALI

 

Gerekirse yeni yasal düzenlemelerin önünün açılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım-Kara, “Sağlık Bakanlığı’ndan doğru ve şeffaf şekilde son üç yılın beyaz kod verilerini talep ediyoruz. Kaç tanesinde hukuki sürecin başlamadığını ya da ‘kovuşturmaya yer yoktur’ şeklinde karar çıktığını da öğrenmek istiyoruz.” Dedi.

 

@nerminyldrmkara

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.