DOLAR 32,5148 0.02%
EURO 34,6645 -0.1%
ALTIN 2.433,38-2,63
BITCOIN 21567662,51%
Hatay
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pandemi’de Eğitim

Pandemi’de Eğitim

ABONE OL
12 Ekim 2023 10:21
Pandemi’de Eğitim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’ da ortaya çıkmış ve Dünya çapında yayılmasıyla birlikte her sektörü olduğu gibi Eğitim sektörünü de etkilemiştir. Toplumun geleceğinin şekillendiği, her ülkenin büyük bütçeler ve emekler harcadığı eğitim sektörü virüsün hızla yayılmasından sonra alternatif formüller üretmeye başlamıştır. Bu süreç aslında bir fırsatı da doğurmuştur. Şöyle ki uzun yıllar boyunca tartışılan, Pedagogların ve Eğitim Bilimcilerin farklı görüşler belirttikleri “İnteraktif Eğitim” artık zorunlu olarak eğitim literatürümüze yerleşmiştir. Uzaktan Eğitim denilen bu uygulama eğitim hayatımızın bu süreçte bir kurtarıcısı ve alternatif eğitimin önemli bir parçası konumuna gelmiştir. Uzaktan eğitim en basit tanımıyla, insanların internet üzerinden zaman ve mekan fark etmeksizin eğitim almasıdır. Evimizde kalmamız gereken bu süreçte öğretimin kesintiye uğramamasında uzaktan eğitimin oldukça katkısı oldu.Uzaktan eğitim de mekan ve zaman zorunluluğunun olmaması büyük bir avantajdır. Kişi istediği zaman istediği yerde eğitimlere katılabilir.
Pandemi süreci toplumun alışkanlıklarını ve yaşayışını değiştirmiş, fiziki etkileşim yerini bilişim etkileşimine bırakmıştır. Bu durum çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkilese de zorlu sürecin atlatılması açısından bir gereklilikti. Kuşkusuz bu süreçte öğretmenlerimizin de fedakarlıkları sürecin kolay atlatılmasında önemli bir rol oynamıştır.Öğretmenlerimiz daha önce hiç deneyimlemedikleri, olağan dışı bir süreci büyük bir özveri ile yürüttüler. Hem eğitim ile ilgili görevlerini yaparken hem de Vefa Grupları’nda toplumsal görevlerini de yerine getirdiler.
Ve nihayetinde bir buçuk yıl uzaktan eğitim sonunda artık öğrenciler okullarıyla buluştu. Eğitim sektörü açısından çok farklı deneyimlerin yaşandığı bu dönemde öncelikli amaç öğrencilerin eksik öğrenmelerini gidermek ve sosyal yönden de kazanımlar sağlamak olacaktır. Unutmayalım ki bu süreç hala devam ediyor. Okullardaki çocuk cıvıltılarının eksik olmaması, geleceğimiz olan öğrencilerimizin sosyal yönden de gelişiminin sağlanması için fiziksel temaslara bir müddet daha ara verelim. Çünkü insan eğitilmesi zorunlu olan tek varlıktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.